ŚW. JAN CHRZCICIEL – PATRON OSŁONINA
Św. Jan, czyli syn kapłana Zachariasza i Elżbiety. Historia Jana zaczyna się w Piśmie już w momencie, gdy anioł Gabriel zwiastował Zachariaszowi na temat jego przyszłego syna, który będzie człowiekiem niezwykłym, na co też wskazuje już samo jego imię. Warto też zaznaczyć, że Jan był od Jezusa starszy zaledwie o sześć miesięcy.
Według źródeł istotny w życiu Jana był okres, gdy pędził żywot pustelnika i ascety. Przełom nastąpił, gdy skończył 30 lat, bowiem zgodnie z literą ówczesnego prawa mógł występować publicznie lub głosić nowinę. Źródła mówią, że Jan zadebiutował w piętnastym roku panowania cesarza Tyberiusza. Świat usłyszał wówczas z jego ust, że nadejście Mesjasza jest rychłe. Wiąże się z tym taki oto opis: „Miał bowiem za odzienie sierść wielbłąda i pas skórzany na biodrach. Żywił się zaś jedynie szarańczą i miodem leśnym”. Przy czym akcentowany jest też fakt, iż podkreślał często doniosłość czynienia pokuty i potrzebę wewnętrznego przeobrażenia, jednocześnie chrzcząc w Jordanie coraz większą ilość chętnych do wejścia na Ścieżkę.
W ten sposób Jan uruchomił cały nowy ruch religijny, który miał ogarnąć wtedy Palestynę. „Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie: ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów”, zwykł wtedy powiadać.
Prawdziwy przełom miał miejsce w życiu Jana, gdy przyszedł do niego Jezus. Wówczas to ochrzcił go, jednak nie bez wątpliwości, bowiem wiedział, że to co głosi, dotyczy właśnie Jezusa. Nie ulega wątpliwości, że Jan w owym czasie miał wielu wrogów, którzy, wg Pisma, bali się jednak jego, zajmując stanowisko raczej wyczekujące.
Jan poniósł śmierć męczeńską z rąk kata działającego z rozkazu króla Heroda II Antypasa. Motywem, który zadecydował, był fakt, iż Jan rzucił mu prosto w oczy, że spółkuje z żoną swego brata. W tenże sposób naraził się śmiertelnie. Herod Antypas działał wówczas pod wpływem decyzji owej żony brata, którą zabrał oddalając swoją ślubną. Rozkazała ona poniekąd przynieść jej głowę Jana na tacy – a Herod przystał na to, wydając odpowiednią decyzję.
Kiedy Pan Jezus dowiedział się o śmierci Jana, powiedział o nim: „(…) On jest tym, o którym napisano: Oto Ja posyłam mego wysłańca przed Tobą aby Ci przygotował drogę. Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. (…)” (Mt 11,10711).
Św. Jan Chrzciciel, jako jedyny wśród świętych Pańskich, cieszy się przywilejem, iż obchodzi się jako uroczystość dzień jego narodzin (24 czerwca) i ponadto w kalendarzu liturgicznym znajduje się także wspomnienie jego męczeńskiej śmierci obchodzone 29 sierpnia.
Modlitwy do św. Jana Chrzciciela